Sports Trophies, Blues and Colour Awards

Blues Awards

The prestigious Sports Union Blues are awarded to sportsmen and women who have reached the highest level in their field. Every year the applications are always of an immensley high level and we at the Sports Union are sure that this new year will be no exception.  Students balancing a full-time degree while playing at Scottish and British University level with some representing their country at full international level is a tremendous feat, representing the exceptional sporting talent within Aberdeen University. The Blues Awards are presented each year at the annual Sports Union Sports Ball.

(please see below for the most recent Winners of the Blues Awards)

Colours Awards

The AUSA Sport Colours Awards are for individuals who have made an outstanding contribution to their club or to Sport at Aberdeen. The award takes into account not only sporting performance and achievement but also positions of responsibility, fundraising and developing new players among others. They are awarded at two levels, Colours and Colours with Distinction and are presented each year at the Sports Union AGM.         

(please see below for the most recent Winners of the Colours Awards)

Sporting Achievements - Trophies and Awards 

Blues Bowl (Fresher of the Year)  

The Blues Bowl award was created in memory of Duncan Watson (1965-1985) and is awarded annually at the discretion of the Blues Committee.  It is presented at the AUSA Sports Union Blue’s Ball to the Fresher who has made an outstanding contribution to his/her Club(s) both on and off the field, during the academic year, and who is under twenty-one years of age.   

Sandy Morrison Memorial Trophy (Athlete of the Year) 

The Sandy Morrison Memorial Trophy is an award dedicated to the memory of Sandy Morrison, a grounds man at the University for many years, and is presented to an individual who has shown outstanding achievement at their chosen sport during the academic year. 

AJM Edwards Memorial Award (Exceptional Services to a Club) 

This is one of the most prestigious trophies awarded to an individual.  The award is in memory of Mr. Freddie Edwards, Honorary President of the Athletic Association from 1976-1983, and is awarded to an individual who has made an outstanding contribution to University sport over a number of years.  The contribution is in the form of exceptional active or administrative services to the club, made either as a faithful club servant, committee member, coach or player.  Nominations are made to the Blue’s Committee, but the final decision is made by Mr. Mel Edwards, son of Mr. Freddie Edwards. 

The Centenary Cup (Individual or Team in a Single Event) 

The Centenary Cup was first awarded in 1991 to celebrate one hundred years of the Athletic Association, and is presented due to the generosity of past members of the Athletic Association.  It is awarded at the discretion of the Blue’s Committee, to an individual or team who excelled in a single event.

Allender Memorial Trophy (Club of the Year)

This trophy is presented in memory of Gerry Allender, an Assistant Director of Physical Education, who was killed in a car crash in 1963.  It is awarded to the “Most Deserving Club”.  This does not necessarily mean the Club with the best record over the year.  Many other criteria are taken into account; for example, money raising efforts, Club Committee organisation, events organised by the Club (i.e. tours, dances, etc) and efforts to encourage new members. 

 

Sporting Achievements - Trophies and Awards Winners 2016/17

Blues Bowl (Fresher of the Year)  

Lucy Truong (Tae Kwon Do)

Sandy Morrison Memorial Trophy (Athlete of the Year) 

Victoria Walls (Rifle)

AJM Edwards Memorial Award (Exceptional Services to a Club)

Frida Svartengren (Gymnastics)

The Centenary Cup (Individual or Team in a Single Event) 

Megan MacKay (Surfing) 

Allender Memorial Trophy (Club of the Year)

Womens Football

 

Blues Awards Winners 2016/17 - Full

Andrew Maclaren

Cricket Club

Broc Drury

Athletics Club

Conor Quarton

Men's Lacrosse Club

Daniel Rees

Athletics Club

Jovita Fawcett

Trampoline Club

Kim Beattie

Trampoline Club

Megan MacKay

Surf Club

Mollie Maclean

Women's Lacrosse Club

Scott Garvie

ABDN Snow Club

Victoria Walls

Rifle Club

Blues Awards Winners 2016/17 - Half

Gavin Irvine

Athletics Club

Zoe Bates

Athletics Club

Hannah Addison

Athletics Club

George Gill

Cricket Club

Gavin Lynch

Cricket Club

Fiona Farqhuason

Netball Club

Jade Ritchie

Equestrian Club (Dressage)

Adam Greig

Rugby Club

Amos Marawa

Rugby Club

Thomas Jayasekara

Sailing Club

Ailsa Muskett

Sailing Club

Pete Tolmie

Weightlifting

David Cuthill

Weightlifting

Molly tweedle

Weightlifting

Jennifer Newton

Weightlifting

Nina Lepaus

Weightlifting

Colours Awards Winners 2017/18 

ABDN Snow Carli Cooper Colours with Distinction
ABDN Snow Ebbie Love Colours with Distinction
ABDN Snow Hugo Slater Colours with Distinction
ABDN Snow Hazel Forgan Colours with Distinction
ABDN Snow Sean Rofe Colours
ABDN Snow Laura Anderson Colours
ABDN Snow Laura Brown Colours
ABDN Snow Adam Urquhart Colours
Archery H-Ludwig Buchholz Colours with Distinction
Badminton Francesca Bell Colours with Distinction
Badminton Lindsay McCall Colours with Distinction
Basketball Kathryn Corsico Colours with Distinction
Basketball Steven McPherson Colours with Distinction
Basketball Rowan Simpson Colours with Distinction
Boat Alexander Ralston Colours with Distinction
Boat Karlijn Korpershoek Colours with Distinction
Boat Laura Henderson Colours with Distinction
Canoe Olivia Ashton Colours with Distinction
Canoe Diarmid Burgess Colours with Distinction
Canoe Jennifer Mackessack Colours with Distinction
Canoe Charlotte Weitkamper Colours with Distinction
Canoe Kiera Lockie Anrig Colours with Distinction
Canoe Joanna Kennedy Colours
Canoe Joe Schamp Colours
Cheerleading Brodie Brockie-Donald Colours with Distinction
Cheerleading Catriona Hendry Colours with Distinction
Cheerleading Zoe MacDonald-Mair Colours with Distinction
Cheerleading Kendall Ann Smith Colours with Distinction
Cheerleading Rebekah Page Colours with Distinction
Cricket Toby Williams Colours with Distinction
Cricket Kerr Moir Colours with Distinction
Cricket Harry Waterston Colours with Distinction
Equestrian Megan Grant Colours with Distinction
Equestrian Alex Garven Colours with Distinction
Football  Mens Kieran Humphreys Colours with Distinction
Football Mens Andrew Shafik Colours with Distinction
Football Mens Craig Shanks Colours with Distinction
Football Mens Declan Adamson Colours with Distinction
Football Mens Jack Harkness Colours with Distinction
Football Mens James Macarthur Colours with Distinction
Football Mens Lochie Morris Colours with Distinction
Football Mens Nils Ygge Colours with Distinction
Football Mens Paul Smith Colours with Distinction
Football Mens Will Reid Colours with Distinction
Football Womens Kerry Stephen Colours with Distinction
Football Womens Ariane Beaver Colours with Distinction
Football Womens Jimena Soto Colours with Distinction
Football Womens Lindsey Paskulin Colours
Football Womens Suvi Rantasuomela Colours
Gymnastics Andrew Morrison Colours with Distinction
Gymnastics Frida Svartengren Colours with Distinction
Gymnastics Rebecca Mackay Colours
Gymnastics Marie Smith Colours
Hockey Mens Charlie Mearns Colours with Distinction
Hockey Mens Elliot Bayley Colours with Distinction
Hockey Mens Rory Hardie  Colours with Distinction
Hockey Mens Lewis Cowie Colours with Distinction
Hockey Mens James Hay Colours with Distinction
Hockey Mens Jamie Connor Colours with Distinction
Hockey Mens Greg Okrim Colours
Hockey Mens Scott Anderson Colours
Hockey Mens Gregor Eadie Colours 
Hockey Mens John Reid Colours
Hockey Mens Alastair Corbett Colours 
Hockey Womens Hana Nasser Colours with Distinction
Hockey Womens Niamh Barrie Colours with Distinction
Hockey Womens Sarah Thompson Colours with Distinction
Hockey Womens Julia McMillan Colours with Distinction
Hockey Womens Lindsay Johnston Colours with Distinction
Hockey Womens Zabrina Renfrew Colours with Distinction
Hockey Womens Robyn Johnson Colours
Hockey Womens Sarah White Colours
Hockey Womens Annie Wilman Colours
Hockey Womens Amy Mcauley Colours
Hockey Womens Kheira Walker Colours
Hockey Womens Elaine Dhuinn Colours
Hockey Womens Hannah Hood Colours 
Lacrosse Mens  Andrew Rodgers Colours with Distinction
Lacrosse Mens  Callum Hendry Colours with Distinction
Lacrosse Mens  Giles Harker Colours with Distinction
Lacrosse Mens  Johnny Webster Colours with Distinction
Lacrosse Womens Emily Wade Colours with Distinction
Lacrosse Womens Megan Fraser Colours with Distinction
Lacrosse Womens Evy Hughes Colours with Distinction
Lacrosse Womens Gillian Douglas Colours with Distinction
Lacrosse Womens Eleanor Steele Colours with Distinction
Lacrosse Womens Jasmine Grant Colours with Distinction
Lacrosse Womens Rose Younger Colours with Distinction
Lacrosse Womens Eilidh Bennet Colours 
Lacrosse Womens Chloe Crawford Colours   
Lacrosse Womens Hannah Duncan Colours
Lacrosse Womens Megan Grant Colours
Lacrosse Womens Zoe Woolfson Colours
Lacrosse Womens Lucy Hardisty Colours
Lacrosse Womens Sarah Howie Colours
Mountain Biking Pete Shipton Colours with Distinction
Netball Olivia Sandys Colours with Distinction
Netball Amy Pearston Colours with Distinction
Netball Naomi Davis Colours with Distinction
Netball Laura Anderson Colours with Distinction
Netball Kara Warner Colours with Distinction
Netball Rebecca Clark Colours with Distinction
Netball Madeline Cassidy Colours with Distinction
Netball Maxine Walker Colours with Distinction
Netball Emma Frame Colours with Distinction
Netball Kaitlin Ferry Colours with Distinction
Netball Beth Solomon Colours
Netball Rhiann Campbell Colours
Netball Tianna Salmeron Colours
Netball Joanna Bell Colours
Rugby Mens Jonathan Lauder Colours with Distinction
Rugby Mens Lewis Rae Colours with Distinction
Rugby Mens Michael Miller  Colours with Distinction
Rugby Mens Cameron Simpson Colours with Distinction
Rugby Mens Freddie Graham-Campbell Colours
Rugby Mens Cameron Lineen  Colours
Rugby Mens Amos Marawa Colours 
Rugby Mens Matt Arnold Colours
Rugby Womens Maike Dahrendorf Colours with Distinction
Rugby Womens Lucy Walker Colours with Distinction
Rugby Womens Jasmine Jacobs Colours with Distinction
Rugby Womens Beth Fiona Doran Colours with Distinction
Sailing Zoe Dupuy Colours with Distinction
Sailing Duncan Smith Colours with Distinction
Surf Eimear McClenaghan Colours with Distinction
Surf Jack Mackinnon Colours with Distinction
Swimming and Waterpolo Joe Steel Colours with Distinction
Swimming and Waterpolo Karris Sutcliffe Colours with Distinction
Swimming and Waterpolo Kerri Palmer Colours with Distinction
Swimming and Waterpolo Kirsty Niblock Colours with Distinction
Swimming and Waterpolo Luke Thorley Colours with Distinction
Swimming and Waterpolo Megan Rennie Colours with Distinction
Swimming and Waterpolo Rebeka Geczi Colours with Distinction
Swimming and Waterpolo Scott MacDougall Colours with Distinction
Swimming and Waterpolo Ellen Aiston Colours
Swimming and Waterpolo Jessica Christie Colours
Swimming and Waterpolo Roddy Horne Colours with Distinction
Taekwon-Do James Short Colours with Distinction
Tennis Hayley Litster Colours with Distinction
Tennis Conor Cooper Colours with Distinction
Tennis Nancy Harrison Colours with Distinction
Tennis Violeta Dragoeva Colours with Distinction
Tennis Lucas Soler Littleales Colours
Tennis Alex Machray Colours
Tennis Aleksandr Kvits Colours
Trampoline Rhianne Gear Colours with Distinction
Trampoline Gwen Schwab Colours with Distinction
Trampoline Katie Cooper  Colours with Distinction
Trampoline Rebecca Mackay Colours
Triathlon Broc Drury Colours with Distinction
Triathlon Frances Inverarity Colours with Distinction
Underwater Hockey Louise Piron Colours with Distinction
Volleyball Anastasia Schkreba Colours with Distinction
Volleyball Kathrina Fallast Colours with Distinction
Volleyball Zoe Woolfson Colours with Distinction
Volleyball Stefan Billeau Colours
Volleyball Sebastian Drostby Colours
Weightlifting Nina Lepaus Colours with Distinction
Weightlifting Connor Mackie Colours with Distinction
Weightlifting Stuart Burnett Colours with Distinction
Weightlifting Hamish Elliott Colours with Distinction
Sports Union Evy Hughes Colours
Sports Union Sophie Hawksworth Colours
Sports Union Niamh Barrie Colours
Sports Union Nadia White Colours
Sports Union Freya Gowans Colours
Sports Union Hannah Troll Colours
Sports Union Laura Anderson Colours
Sports Union Kheira Walker Colours
Sports Union Kerry Stephen Colours
Sports Union Hugo Slater Colours with Distinction
Sports Union Amos Marawa  Colours with Distinction
General Awards Best President Kerry Stephen for Women's Football Club
General Awards Best Social ABDN Snow for Snow Freshers Pub Crawl
General Awards Best Fundraiser Men's Rugby for Movember
General Awards Most Inclusive Club Boxing Club
General Awards Best Social Media Men's Hockey
General Awards GCC Star Hana Nasser for Women's Hockey Club
General Awards Best All Rounder

Hugo Slater for ABDN Snow, Men's Hockey and Sports Union committees